ДЖУЛИНСЬКИЙ НРЦ: РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРЕВІРКИ ДОТРИМАННЯ ПРАВ ДІТЕЙ, ЯКІ ВЛАШТОВАНІ ДО ПАНСІОНУ
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області 26 березня здійснило перевірку Джулинського навчально-реаблітаційного центру щодо дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стособно дотримання прав дітей. За наслідками перевірки вручили керівнику закладу та засновнику відповідний Акт.
Джулинський навчально-реаблітаційний центр - заклад загальної середньої освіти для дітей з особливим освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку, у якому навчається 37 дітей. Цілодобово тут проживають 31 дитина, в основному, з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Зафіксовано численні порушення як в організації діяльності НРЦ, так і щодо цілодобвого проживання дітей, а також недотримання прав дітей.
Зазначимо тільки окремі з них.
Щодо забезпечення реалізації дітьми права на достатній рівень життя та безпечне середовище, зокрема:
Не створено умови проживання наближені до сімейних.Двоповерхове приміщення, у якому проживають діти, одночасно є і навчальним корпусом, і адміністративною будівлею.
Діти проживають на 2 поверсі, санітарно-гігєнічна кімната розміщена на 1 поверсі навчальної частини, у якій є рукомийники, 1 вбиральня спільна з душем. Перехід до вбиралень досить великий та прохолодний, що створює незручності для дітей, особливо вночі, коли вони змушені проходити ці ділянки.
Разом з тим, на 1 поверсі додатково облаштовано новий санітарно-гігієнічний вузол (окремо для хлопців і дівчат), однак, на дату перевірки його не введено в експлуатацію. На дату перевірки в одній із спалень йшов ремонт - заміна підлоги.
Спальні кімнати просторі (в них проживають більше 4 осіб – окремо хлопці і дівчата). Однак, вони потребують ремонту, заміни меблів, постільної білизни тощо.
Не створено місця для переодягання дітей для збереження їх приватності.
Не дотримано вимог організації 5-ти разового харчування дітей, а також є питання щодо зберігання продуктів харчування.
Щодо забезпечення реалізації дітьми права на охорону здоров'я, зокрема:
не здійснюється медичний супровід дітей лікарем (посади лікаря не передбачені штатним розписом), моніторинг стану здоров’я дітей, ліцензія провадження господарської діяльності з медичної практики відсутня.
Щодо забезпечення реалізації дітьми права на сім’ю, зокрема:
не здійснюється сприяння перебування дитини у сімейному середовищі.
не створено умови для відвідування батьками дітей та спілкування з ними без присутності працівників закладу освіти, а також не здійснюється сприяння у регулярному відвідуванні батьками дітей.
Також, не проводяться на постійній основі як для персоналу, так і для дітей, інформаційно-просвітницькі заходи з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
Також перевіркою встановлено, що органи опіки і піклування громад, які заклад інформує про влаштування дітей на цілодобове проживання, не вживають заходів реагування задля подолання або мінімізації обставин тих сімей, через які виникла потреба в цілодобовому перебуванні дітей у закладі.
Наразі керівництву закладу освіти вручено акт з вимогами до негайного усунення, повідомлено засновника і відповідні органи для вжиття заходів реагування та взято на постійний контроль до повного усунення зафіксованих порушень прав дітей, а також буде здійснено повторний захід нагляду (контролю).
Вінницька обласна державна адміністрація
Департамент гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації