A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури і спорту Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області
ВОКС

Нематеріальна культурна спадщина

Реєстр місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС) Джулинської ТТ Гайсинського району Вінницької області у 2022 році

 

Найулюбленішою і найкориснішою на всій Україні була і є гречана каша. Наші предки казали: «Гречана каша — то матір наша, а хлібець житній – то батько рідний». Рецепт цієї каші датується 1872 року. Назва страви походить від прізвища Чміль, у родині яких ця страва  стала традиційною. Але здобула «народну славу» майже в усіх родинах с. Джулинки. Чому саме  така каша ще й із картоплею?

«Раніше усі були бідні, родини великі, а їсти всі хочуть. Нас було п’ять сестер і мама з татом.   От візьми нагодуй сім’ю із семи чоловік. Наша мати, Ганна Чміль, готувала гречку з картоплею. Правда картоплі в ній було багато, а от гречки трішечки! Бо де ж  тієї крупи стільки взяти. Так і з’явилась «Чміль-каша» трішки картоплі, трішки гречки! Перед приготуванням страви мати обов’язково спочатку молилась Богу та три рази хрестилась, так я і роблю до цього часу…», – записано зі слів Ольги Филимонівни Остапенко (дівоче прізвище Чміль).  Гречана каша  була повсякденною обідньою стравою, другою після борщу. Готували її  на сніданок і на вечерю. Чміль-каша стала популярною і в наш час, так як ціни на гречку зросли стрімко вгору. Ця страва стала традиційною у багатьох родинах. Її залюбки готують господині нашої громади. Також вона  є постійною учасницею народних гулянь, які проходять у Джулинській громаді.

Рецепт цієї страви передається від покоління до покоління. Обов’язково  перед приготуванням страви господиня має прочитати молитву та тричі перехреститись.

Чміль-каша - це каша із зеленої гречки із картоплею. Її представляла від нашої громади родина Ольги Остапенко. Її онука Яна Маринич зварила горщик каші, разом із чоловіком Олегом зняли родинне відео, директор Джулинської публічної бібліотеки Неля Шкурат разом із працівниками оформили Облікову картку та виготовили рекламні буклети, а головний спеціаліст відділу освіти, культури і спорту Ольга Яценко підготувала пакет документів.

26 травня 2022 року чміль-кашу було занесено до обласного Реєстру НКС. Дякуємо голові обласної Експертної ради Валентині Троян та усім членам за належну оцінку роботи у нашій громаді щодо збереження нематеріальної культурної спадщини!

 

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень