Засідання виконкому: про стан організації медичного обслуговування у закладах освіти
На засіданні виконавчого комітету Джулинської сільської ради, яке відбулося 09 травня 2024 року, відділ освіти, культури і спорту звітував про стан роботи щодо організації медичного обслуговування у закладах освіти у 2023 році. Медичне обслуговування в закладах освіти здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №31 «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти», постанови КМУ від 14 червня 2002 року №826 «Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі».
Рішення виконавчого комітету Джулинської сільської ради від 09.05.2024 №5/1
Станом на 01.04.2024 у 14 закладах загальної середньої освіти Джулинської сільської ради здійснюється медичний супровід 9–ма медичними сестрами та 12 закладів дошкільної освіти обслуговуються 5-ма медичними сестрами, які входять до штатного розпису закладів. Іншими закладами, які не мають медичних працівників, укладено угоди про співпрацю із КНП «Джулинський центр первинної медико-санітарної допомоги Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області» та відділу освіти, культури і спорту Джулинської сільської ради від 01.09.2023.
Метою Угоди є налагодження ефективної співпраці, визначення взаємних зобов’язань щодо проведення профілактичної роботи, надання кваліфікованого медико-санітарного супроводу учням закладів загальної середньої та дошкільної освіти, у яких відсутні посади медичних працівників.
Медичний персонал закладів освіти має спеціальну медичну освіту за фахом «сестринська справа». Із них спеціалістів вищої категорії ˗ 5; спеціалістів ˗ 6.
Курси підвищення кваліфікації сестер медичних пройшли в 5 закладах (Берізкобершадська філія, Дяківська гімназія, Тернівська гімназія, Шляхівський ліцей, Тирлівська філія).
Медичні кабінети щороку поповнюються необхідною кількістю медикаментів. Зокрема, у 2021 році на ЗДО закуплено медикаментів на 7340 грн, у 2022 на 12000 грн, у 2023 на 5000 грн та на 2024 рік запланована сума 8400 грн.
На ЗЗСО у 2021 році закуплено медикаментів на 20400 грн, у 2022 на 50000 грн, у 2023 на 15000 та на 2024 запланована сума 15000 грн.
На НРЦ у 2021 році закуплено медикаментів на 18500 грн, у 2022 на 15000 грн, у 2023 на 10000 грн та на 2024 запланована сума 11100 грн.
Також у 2023 році здійснена оплата медичних та лабораторних послуг на суму 483 тис. грн.
Із них 95 тис. грн – лабораторні дослідження, 16200 тис. грн – фільтр для води, 20000 тис. грн – атестація робочих місць, 264 000 тис. грн – медичні огляди, 86800 грн – мийні засоби.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти» медичні працівники закладів освіти відповідають за:
– організацію проведення профілактичних щеплень згідно з їх календарем після лікарського огляду;
– моніторинг стану здоров’я учнів, вихованців;
– здійснення профілактичних та оздоровчих заходів у закладах освіти;
– надання медичної допомоги учням, які перебувають у невідкладному стані, у закладах освіти.
Обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів проводяться щороку медичними працівниками у закладах охорони здоров’я за місцем медичного обслуговування дітей у присутності їх батьків або інших законних представників. Під час обстеження учнів фахівці роблять висновок про стан їх здоров’я, який оформляють згідно з формою первинної облікової документації, встановленою МОЗ, визначають групу для занять фізичною культурою, надають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань).
Медичні працівники закладів освіти ведуть журнали профілактичних медичних оглядів та роблять звірку з медичним закладом щодо вакцинації учнів та вихованців.
У закладах освіти проводяться профілактичні та оздоровчі заходи під час навчання, надається перша медична допомога учням, здійснюється (у разі потреби) виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги та невідкладне інформування про це батьків.
Медичні сестри також здійснюють медико-педагогічний контроль на уроках фізичної культури – один раз на місяць у кожному класі. Під час спостереження за уроком вони заповнюють карту медико-педагогічного контролю та фізіологічну криву оцінки реакції учня на фізичне навантаження. Результати такого контролю обговорюють на оперативних нарадах, педагогічних радах, на нарадах при директору, батьківських зборах, відображають у наказах.
Також медичні працівники беруть участь в організації харчування учнів закладів освіти. Складають чотиритижневе сезонне меню, а також разом із кухарем щоденне меню-розклад, зокрема з урахуванням особливих дієтичних потреб дітей. Окрім того, перед видачею їжі медсестра знімає проби готових страв, а результати вносить у спеціальний бракеражний журнал. Видача їжі дозволяється тільки після її особистого підпису. Також медичні працівники контролюють дотримання технологічних процесів приготування страв і є присутніми під час відбору добових проб, які зберігаються в холодильнику протягом 24 годин для перевірки якості та безпеки цих страв.
Також медсестри здійснюють контроль за санітарним станом харчоблоку, своєчасністю проходження працівниками їдалень медоглядів, дотриманням ними правил особистої гігієни; ведуть журнал здоров’я працівників їдальні, щоб вчасно виявити можливі захворювання та запобігти поширенню інфекцій; слідкують за впровадженням принципів системи HACCP на харчоблоках.
Проте у закладах освіти є першочергова потреба - забезпечення курсів підвищення кваліфікації сестер медичних, яку необхідно організувати у 2024 році. Також необхідно здійснити матеріально-технічне забезпечення медичних кабінетів у відповідність до наказу МОЗ № 637 від 06.04.2021 “Про затвердження Примірного переліку медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути у складі медичної укладки для надання медичної допомоги у медичному пункті закладу освіти”.