A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури і спорту Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області
ВОКС

Про стан роботи щодо відродження осередків традиційної народної творчості, художніх промислів і ремесел

Дата: 14.03.2024 20:42
Кількість переглядів: 27

14 березня на засіданні виконавчого комітету Джулинської сільської ради розглянуто питання "Про стан роботи щодо створення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел". 

Відділ освіти, культури і спорту, заклади культури громади працюють над  збереженням та розвитком народних промислів як складової національних культурних індустрій. Тому ВОКС здійснює ряд заходів щодо створення умов для колективного освоєння і спадкоємного розвитку традицій народного мистецтва у Джулинській громаді в процесі творчої праці майстрів народних художніх промислів, художніх виробів декоративно-вжиткового призначення, формування осередків народних промислів, їх розвитку як об’єктів культурного туризму, виробників сувенірної та декоративно-ужиткової продукції, осередків естетичного і патріотичного виховання дітей та молоді.

Народні промисли Джулинської громади є невід’ємною складовою української культури і однією з традиційних базових галузей народного мистецтва українців. Народна творчість входить до єдиної національної культурної спадщини через збереження духовних здобутків українського народу, його кращих традиційних цінностей.

ВОКС розроблено та затверджено План заходів національно-культурної програми розвитку народних художніх промислів у Джулинській ТГ, наказом ВОКС від 26.01.2022 №19 затверджено план заходів національно-культурної програми розвитку народних художніх промислів на 2022-2025 роки.

     Закладами культури, публічними бібліотеками, закладами освіти постійно проводяться заходи щодо популяризації художніх промислів і ремесел Джулинської громади, використовуючи різноманітні форми поширення, вивчення та організації за різними напрямками промислів, здійснюється пошукова робота щодо збору інформації та оновлення інформаційної бази даних майстрів народної творчості.

     Для створення передумов розвитку народних художніх промислів ВОКС ініціював спільно із закладами культури скласти Перелік народних умільців, майстрів народної творчості, ремесел та промислів сіл громади для формування культурного простору народних промислів у Джулинській ТГ.

Активізувався пошук та дослідження діяльності осередків народних художніх промислів, що існували на території Джулинської громади.

Для відродження у громаді народних художніх промислів здійснюється робота за наступними напрямками:

  1. живопис (малярство) – 7 майстрів (художник Олексій Степовий (Джулинка), Яна Маринич (Джулинка), Костянтин Шматюк (Джулинка), Леонід Бурдейний (Шляхова), Яна Колісник (Берізки-Бершадські), Юлія Авксентюк (Серединка), Олег  Табанюк (Теофілівка)).
  2. писанкарство – 2 майстри (Тетяна Лопатко (Джулинка), Марина Чапалда (Джулинка)).
  3. виготовлення свічок – 2 майстри (Олександр Якупов (Джулинка), Світлана Мартинюк (Джулинка).
  4. художня вишивка – 45 майстринь та 2 майстра (Ганна Мельник, Яна Колісник, Людмила Начорна,  Валентина Луговацька, Антоніна Ковальчук, Парасковія Дідушко, Алла Загребельна (Берізки-Бершадські), Надія Бурлаченко, Ніна Волошина (Березівка), Надія Івасик, Любов Якупова (золотошвея), Олександр Рибак (Джулинка), Неля Рубченко, Тетяна Годованець, Надія Бондаренко, Лариса Новаторська (Дяківка), Наталія Суха, Марія Куценко (Завітне), Ганна Калтахчян, Зінаїда Медвідь, Олена Чернюк (вишивальниця атласними стрічками) – М’якохід, Стець Юлія, Бараненко Галина, Стець Ніна  - Серединка, Лаба Галина, Малета Руслана – Серебрія, Катеринчук Людмила, Стриженюк Ніна – Ставки, Рибак Ольга, Ісаєва Ярослава – Тернівка, Криворучко Галина, Ляшенко Олеся, Смілкова Фросина, Лободюк Галина  - Тирлівка, Паламарчук Катерина, Джус Людмила, Півторак Наталія, Паламарчук Оксана, Паламарчук Харатина – Хмарівка, Барилко Раїса, Вольська Людмила, Коновко Наталія – Шляхова, Кисіль Фросина, Байдалюк Надія, Кравець Оксана, Дорош Віталій – Чернятка.
  5. декоративно-ужиткове мистецтво - 11 майстрів (Начорна Людмила (виготовлення українського віночка), Луговацька Світлана (панно зі стрічок, природніх матеріалів) – Берізки-Бершадські, Катерина Герасимчук – Джулинка, Бондаренко Яна (квіти з атласних стрічок), Завалянська Альона (макраме) – Серебрія, Сторожук Юлія (патріотичні ляльки) – Теофілівка,  Криворучко Галина, Кравець Марина, Ляшенко Олеся – Тирлівка, Таранюк Тетяна – Шляхова, Махнуляк Оксана (пап’є-маше) – Чернятка.
  6. випікання короваїв – 9 майстрів (Кузик Євдокія – Берізки-Бершадські, Овчарук Оксана – Березівка, Гаврилюк Світлана – М’якохід, Кононюк Вікторія – Серебрія, Сторожук Юлія, Тітієвська Марія – Теофілівка, Джус Людмила – Хмарівка, Карманчук Наталія – Шляхова, Кисіль Фросина – Чернятка.
  7. виготовлення іграшок та оберегів – 10 майстрів (Піхоцька Людмила,  - Джулинка, Суха Наталія – Завітне, Медвідь Аліна – М’якохід, Тітієвська Марія, Сторожук Юлія – Теофілівка, Кравець Марина – Тирлівка, Олексій Людмила (Шляхова), Мартич Олександр, Дашківська Любов (дідухи) – Чернятка.
  8. художня обробка дерева – 5 майстрів (Таужнянський Володимир – Ставки, Ковальова Олена – Теофілівка, Паламарчук Борис – Хмарівка, Танасійчук В’ячеслав, Танасійчук Андрій – Чернятка.
  9. ковальство – 3 майстри (Трофімчук Володимир, Фурман Вадим, Ціпенко Олександр – Джулинка).
  10. художнє плетіння з рослинних матеріалів – 2 майстри (Горбонос Юлія – Серединка, Криворучко Галина – Тирлівка).
  11. іконопис – 1 майстер (Паламарчук Ярослава – Хмарівка).
  12. теслярство – 2 майстра (Ткачук Володимир – Берізки-Бершадські, Паламарчук Борис – Хмарівка).
  13. столярство – 4 майстра (Мамчур Микола – Джулинка, Звонський Валерій – Серебрія, Таранюк Олександр – Шляхова, Усатюк Федір – Чернятка).
  14. килимарство (НКС) – майстер (Кунянська Валентина Петрівна, 1951 р.н. -  М’якохід).

15) вироблення ювелірних виробів – 2 майстра (Паламарчук Борис, Паламарчук Ярослава – Хмарівка).

Запроваджений механізм розвитку народних художніх промислів: здійснення організаційних заходів щодо участі представників художній промислів у культурно-мистецьких ярмарках, благодійних аукціонах до національних свят, патріотичних акцій, на підтримку ЗСУ.

Проведено майстер-класи з опанування традиційних виробничих технологій, притаманних історико-етнографічним регіонам громади: Великодня виставка творчих робіт народних майстрів та художників-аматорів Джулинської ТГ, виставка-ярмарок творчих робіт народних майстрів «Джулинський вернісаж» організовано під час реалізації культурно-мистецької акції ретро-техніки «Паротяги мчать до Перемоги!» (серпень 2023 року), під час проведення заходів до Дня Незалежності України, щорічного міжобласного кінно-спортивного фестивалю «Джулинські перегони».

На даний час у Джулинському центрі культури і дозвілля та філіях функціонують 9 гуртків декоративно-ужиткового мистецтва: у Джулинському ЦКД та його філіях – М’якохідській, Завітнянській, Теофілівській, Берізкобершадській, Ставківській, Тирлівській, Хмарівській.

Для задоволення освітніх потреб жителів громади, з метою відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів, у 2018 році був створений Комунальний заклад «Джулинська дитяча школа мистецтв Джулинської сільської ради». Було відкрито 3 відділи: музичний (30 учнів), хореографічний (25 учнів) та клас образотворчого мистецтва (43 учні).

У серпні 2022 році Комунальний заклад «Джулинська дитяча школа мистецтв Джулинської сільської ради» перейменовано у «Джулинська школа мистецтв Джулинської сільської ради» (зміна назви та статуту дає можливість навчати незалежно від віку). Нині у закладі освіти сфери культури навчання здійснюють за новими навчальними програми, схваленими науково-методичною радою Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти, які мають підрівні: елементарний (4 роки навчання) та базовий (4 роки навчання).

У 2023-2024 н.р. за напрямом «Образотворче мистецтво» навчається 13 учнів. За час існування школи серед 21 випускника - 13 учнів класу образотворчого мистецтва. Нині випускниця Кравець Ірина навчається на факультеті мистецтв Уманського державного педагогічного університету (у державній групі).

Результатом наполегливої праці учнів та педагогів закладу стали перемоги у різних конкурсах. Зокрема, у Міжнародному конкурсі талантів «Дім для душі» 3 учнів образотворчого мистецтва зайняли 1 місце і 1 учениця виборола Гран-прі.

У Міжнародному конкурсі художників та арт-діячів зі всього світу "Rising Star" Кравець Ірина виборола 1 місце з роботою «З роси».

У Всеукраїнському багатожанровому дистанційному фестивалі-конкурсі "Симфонія" Якупов Ілія, Жук Артем та Вітковський Владислав стали лауреатами першого ступеня.

У Канадсько-українському фестивалі дитячої та юнацької творчості «ТОРОНТО-2021» Владислав Вітковський отримав диплом I ступеня за роботу "Тартаківський палац", Ілія Якупов отримав диплом II ступеня за роботу "У новий день", Ірина Кравець отримала диплом II ступеня за роботу "Перша зима".

У II Всеукраїнському конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва "ЗИМОВА КАЗКА" ГРАН-ПРІ виборов Вітковський Владислав, учень 3 класу образотворчого мистецтва "Тартаківський палац".

СУЗІР'Я УКРАЇНА-ЄВРОПА (сьомий сезон) з образотворчого мистецтва у номінації живопис: Трофименко Софія (1 клас)  з роботою "Берегиня" отримала 1 місце, Кравець Анастасія (2 клас) з роботою "Вільний політ" - 1 місце.

Міжнародний фестиваль-конкурс «NEW YEARS SPLASH FEST» Начорна Маргарита стала лауреатом 1 ступеня.

У Міжнародному конкурсі «Різдвяне диво» Якупова Іуліанія та Начорна Маргарита стали лауреатами 1 ступеня.

У Міжнародному конкурсі «Єврозима» Корнелюк Яна виборола Гран-прі, Продан Анастасія, Кравець Анастасія, Якупов Ілія стали лауреатами 1 ступеня; Щавінська Валерія - лауреатом 2 ступеня.

У Джулинській громаді щорічно проведиться територіальний етап Всеукраїнського творчого конкурсу «Український сувенір». Його учасниками стають учні закладів загальної середньої освіти різних вікових категорій. Журі визначає творчі доробки школярів, які відповідають вимогам положення про конкурс. Серед десятків робіт визначають найкращі, переможців нагороджують грамотами відділу освіти, культури і спорту Джулинської сільської ради та святковими сувенірами. Нагородження відбувається у День Святого Миколая.

2023 року в обласному етапі ІІІ місце у І віковій категорії посіли Олексій Катерина, учениця 3 класу  Шляхівського ліцею імені Героя Соціалістичної Праці Кузика Григорія Йосиповича, керівник Олексій Л.В. та ІІІ місце у ІІІ віковій категорії - Плахотний Богдан, учень 11 класу Шляхівського ліцею імені Героя Соціалістичної Праці Кузика Григорія Йосиповича, керівник Гринчук З.Г. 

  1. Виходячи з вище сказаного, відділом освіти, культури і спорту Джулинської сільської ради у наступних періодах буде реалізовано такі заходи:

 

  1. Продовження роботи щодо формування місцевого реєстру майстрів народного мистецтва та народних художніх промислів Джулинської сільської територіальної громади.
  2. Створення інтерактивної карти осередків традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів Джулинської сільської територіальної громади.
  3. Забезпечення підготовки та подання матеріалів до списку нематеріальної культурної спадщини Вінницької області.
  4. Сприяти створення територіального мистецького об’єднання майстрів художніх промислів з метою проведення майстер-класів, виставок та презентації їх творчих робіт.
  5.  Сприяти організації раціонального використання культурної інфраструктури та ресурсного потенціалу для задоволення потреб різних груп споживачів культурних послуг громади.
  6. Забезпечення промоції народних художніх промислів.
  7. Відродження діяльності осередків традиційних народних художніх промислів на базі закладів культури та публічних бібліотек громади.
  8. Відновлення на  базі закладів культури діяльності творчих майстерень майстрів народних художніх промислів.
  9. Продовження роботи щодо дослідження у сфері народного мистецтва та народних художніх промислів, які діють на території Джулинської громади.
  10.  Здійснення етнографічних експедицій щодо вивчення та відновлення народних художніх промислів.
  11.  Сприяння створенню у закладах культури, публічних бібліотеках, закладах освіти експозиційних розділів, присвячених осередкам традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів.
  12.  Проведення у закладах освіти громади науково-практичних конференцій, виставок та творчих лабораторій.
  13.  Організація культурно-мистецьких заходів, які сприяють відродженню та популяризації народних художніх промислів, та проведення територіальних виставок та майстер-класів.
  14.  Організація проведення виставки-ярмарку творчих робіт народних майстрів, територіальної культурно-мистецької акції образотворчого та декоративно-прикладного аматорського мистецтва «Майстри барвистої палітри»,  територіального фестивалю «Вишиванковий дивосвіт».
  15.  Популяризація народних художніх промислів, висвітлення матеріалів на офіційних вебсайтах Джулинської сільської ради, відділу освіти, культури і спорту Джулинської сільської та соціальних сторінках фейсбуку.
  16.  Видання друкованого інформаційного вісника “Скарби народного мистецтва Джулинської громади”.

 

Начальник відділу освіти, культури і спорту                       Руслана РУДЕНКО

 


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень